جمعه 03 مرداد 1399
مدیر سایت
«فرهیختگان» با هفت نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص برنامه ها و اولویت های مجلس یازدهم گفت وگو کرده است.

پایگاه اطلاع رسانی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی: گفت وگوی «فرهیختگان»  با هفت نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص برنامه ها و اولویت های مجلس یازدهم و رابطه مجلس و دولت را در ادامه بخوانید:

احد آزادیخواه عضو کمیسیون کشاورزی:  تعامل  کمیسیون‌های تخصصی با دولت گره‌گشای مشکلات است

بهتر است به‌جای سوال و استیضاح از رئیس‌جمهور در سال آخر دولت، به‌صورت تخصصی امور جاری کشور را به‌صورت جدی رصد کنیم و هر کمیسیون بنا بر وظایف خود پیگیر مسائل اجرایی وزارتخانه‌ها باشد. روابط نزدیک کمیسیون‌های تخصصی با دولت می‌تواند گره‌گشای مشکلات کشور باشد.

محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس: اجرای کامل قانون از سوی دولت فضای تعامل با مجلس را فراهم می‌کند

دولت باید خود را ملزم به اجرای کامل قوانین و مصوبات مجلس بداند، به‎گونه‌ای که هر آنچه در مجلس به تصویب نمایندگان می‌رسد بدون کم‌وکاست از سوی دولت به اجرا درآید. به‎عبارتی تنها در این شرایط است که وفق قانون‎اساسی رفتار شده و به‎عبارتی تعامل میان مجلس و دولت در چارچوب خود و به نحوه قابل‌قبولی شکل گرفته است.

نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون اصل 90: ساماندهی بازار مسکن  محور مهم تعامل با دولت  است

یکی از این موضوعات که بنده هم مدت‌هاست پیگیر آن هستم ساماندهی به وضعیت مسکن و بازار آن در کشور است. در این خصوص انصافا باید بگوییم که آقای اسلامی وزیر راه و شهرسازی همراهی زیادی با مجلس داشته‌اند و برای پیشرفت کار کمک کرده‌اند. در این خصوص مجلس طرح کارشناسی‌شده‌ای را آماده کرده است و امیدواریم که به‌زودی شرایط برای ابلاغ آن به دولت مهیا شود.

محمود عباس‌زاده‌مشکینی، عضو کمیسیون امنیت ملی: قوانینی را تصویب خواهیم کرد که در واقعیت امکان اجرا داشته باشند

مجلس هیچ‌گاه آسمان را نگاه نمی‌کند و روی زمین راه برود، چراکه با چنین کاری در پستی و بلندی‌های زمین گرفتار خواهد شد. لذا انتظارات ما از دولت واقع‎بینانه و مبتنی‎بر امکان اجرای قوانین خواهد بود. مجلس آنچه را که خارج از توان دولت است، انتظار نخواهد داشت.

سیدسلمان ذاکر عضو کمیسیون اصل 90: کاری کنیم تا مدیران کل و استانداران فعال شوند

با تعامل با وزرا می‌توان کاری کرد که مدیران کل و استانداران کشور پای کار بیایند و نسبت به اجرای مصوبات مجلس و انتخاب مسیر‌هایی که منجر به رفع دغدغه‌‌های مردم شود، اقدام کنند. ازاین‌رو اگر مجلس بتواند کار کند تا در سطوح میانی و کارشناسی انگیزه‌‌های فعالیت بیشتر شود احتمال افزایش جنب‎وجوش در دولت و کار و فعالیت بیشتر فراهم خواهد شد.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات: بانک مرکزی و گمرک از فضای تعاملی دولت و مجلس استفاده کنند

لازم است که بانک مرکزی نیز در کنترل بازار ارز نظارت بیشتری داشته باشد. باید همکاری با بانک مرکزی و کمک به نظارت آنها بر بازار ارز ازجمله محورهای مهم کاری ما باشد. لذا بانک مرکزی و مجموعه‌هایی چون گمرک باید از روابط مجلس و دولت حداکثر استفاده را برده و محوری برای تعامل باشند تا بتوانند مشکلات کنونی کشور را برطرف کنند.

غلامحسین رضوانی نماینده مردم تهران در مجلس: اولویت نظارت بر دولت، حوزه‌‌های اقتصادی و فرهنگی است

طبیعتا حوزه مسئولیت مجلس محدود به نظارت نیست، لذا همان‌طور که در پیام حضرت‎آقا به مجلس هم اعلام شد، اولویت ما دو حوزه اقتصاد و فرهنگ است که اهمیت ویژ‌ه‎ای دارد. اینکه در این مقطع سوال کردن درست است یا خیر، باید گفت در هر زمانی به شکل قانونی و با رعایت موازین اخلاقی و شرعی اشکالی ندارد، چراکه سوال حق قانونی نمایندگان است.