ورود کاربران

عضو کمیسیون قضایی‌ و حقوقی مجلس ضمن اشاره به احیای دریاچه ارومیه، گفت: بیش از پیش باید به احیای دریاچه ارومیه توجه شود، هزینه احیا دریاچه به صورت تقریبی شش تا هفت ملیارد دلار است اما هزینه خشک شدن این دریاچه بیش از هزاران میلیارد دلار است.
حضرت‌پور در نطق میان‌دستور مطرح کرد:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی واثقین ، روح الله حضرت‌پور در نشست علنی امروز(9 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور، ضمن بیان اینکه ارومیه شهری آراسته به شهدایی چون باکری‌ها و امینی‌ها و مجاهدانی چون غلامرضا حسنی است، گفت: مردم آذربایجان غربی در دفاع از مبانی انقلاب و آرمان‌های امام راحل و مقام معظم رهبری و صیانت از مرزهای جغرافیایی و عقیدتی در طول تاریخ پیش‌آهنگ جریان دفاع از این آب و خاک و مرز و بوم بوده‌اند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تقدیم بیش از 12 هزار شهید و 18 هزار جانباز سرافراز و آزاده و تحمل خسارات ناشی از جنگ، حکایت از آن دارد که مردم ارومیه هر زمان که ضرورت یابد در بزنگاه‌های سخت و حساس تاریخی، پاسدار مبانی اعتقادی و اسلام و ایران هستند.

وی افزود: امروز در منطقه با وجود این ملت بصیر و فهیم شاهد سطح بالای از اطلاع و انسجام نیروهایی که قائل به گفتمان انقلاب می‌باشند، هستیم که در این زمینه باید از نقش بالای ارزنده نماینده ولی فقیه در استان، نمایندگان استان در مجلس خبرگان رهبری، استاندار خدوم، مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، شهردار و اعضای شورای اسلامی ارومیه و شهرها و روستاهای تابعه، دهیاران تلاش‌گر، نیروهای انتظامی، نظامی، امنیتی، بسیج و سپاه استان آذربایجان غربی و روحانیت جلیل القدر قدردانی می‌نمایم.

 حضرت‌پور یادآور شد: متاسفانه پس از جنگ تحمیلی و آغاز عصر شکوفایی و سازندگی در کشور، سهم آذربایجان غربی از روند رشد و توسعه کشور ناچیز بوده و همواره مورد بی مهری و کم‌لطفی مسئولان اجرایی واقع شده است، بعد از گذشت نزدیک به چهل سال از پیروزی انقلاب، راه‌آهن مراغه-ارومیه همچنان به سرانجام نرسیده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم احیای دریاچه ارومیه که از برنامه‌ها و شعارهای ریاست جمهوری در ایام انتخابات بوده را یادآور شد و گفت: بیش از پیش باید به احیای دریاچه ارومیه توجه شود، هزینه احیا دریاچه به صورت تقریبی شش تا هفت میلیارد دلار است اما هزینه خشک شدن دریاچه بیش از هزاران میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید موضوع صرفه‌جویی منابع آبی کشور را با توجه به بحران دریاچه ارومیه از سویی و از طرف دیگر مدیریت منابع آبی بخش کشاورزی که معیشت اصلی ساکنین این منطقه است را باید بیش از گذشته جدی گیرد، همچنین مجلس  دولت نسبت به ساماندهی چاه‌های مجاز و غیرمجاز و نصب کنتور هوشمند با پرداخت هزینه آن توسط دولت توجه داشته باشد.

حضرت‌پور با بیان اینکه اقدامات جهت توسعه آبیاری قطره‌ای در تمام مزارع آبریز حوزه دریاچه ارومیه برای کاهش استفاده از آبهای زیرزمینی باید در دستور قرار گیرد، گفت: مهم‌ترین مشکل جوانان ارومیه دغدغه اشتغال است که از قِبل آن بتوانند تشکیل زندگی داده و درآمد حلالی را به دست آورند، استان آذربایجان غربی با داشتن منابع عظیم خدادای چون زمین قابل کشت، منابع معدنی بی نظیر که در اثر عدم مدیریت با خام فروشی مواجه شده است و با داشتن 960 کیلومتر مرز مشترک با کشورهای همسایه می‌تواند با برنامه‌ریزی صحیح تحول عظیم اقتصادی را شاهد باشد.

 نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه هم‌اکنون علی رغم آنکه به لحاظ جمعیت و وسعت در رتبه 8 و 9 کشوری قرار دارد، دارای جایگاه 28 کشوری در حوزه اقتصاد، آموزش و بهداشت و درمان است، همچنین میانگین درآمد سرانه مردم آذربایجان غربی از درآمد میانگین کشوری 40درصد کمتر است و با وجود آنکه برای صیانت از وطن شهید تقدیم می‌کند، بهره‌ای از سه مرز مشترک نبرده است.

وی افزود: هزار و 200 کارخانه و واحد صنعتی و راکد و نیمه تعطیل شده، کمبود حداقل هزار تخت بیمارستانی، عدم تعیین به موقع قیمت خرید تضمینی انگور و سیب سبب لطمه به کشاورزان و روستاییان و افزایش بیکاری و در نهایت منجر به افزایش مهاجرت به شهرها و ایجاد حاشیه نشینی و بروز مشکلات عدیده دیگر برای مدیریت شهری ارومیه شده است.

عضو کمیسیون قضایی‌وحقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: فرسودگی بالای 27 سال ناوگان حمل و نقل و بافت منازل و مدارس روستایی از دیگر مشکلات ارومیه است که در کنار مشکلات مسکن مهر و غیره توجه دولتمردان به این منطقه را می‌طلبد، در پایان به نمایندگی از ملت بزرگ ارومیه و تمامی اقوام و ادیان و مذاهب این شهر از رهبر معظم انقلاب اسلامی دعوت می‌نمایم تا بار دیگر با حضور خود در این دیار و خِطّه پس از 20 سال هجران، دل فرزندان خود را مشعوف سازد.


برای ارسال نظر ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید.