ورود کاربران

در خلال بیش از ربع قرن زعامت حضرت آیت الله خامنه اى، کاملا مشهود است که ایشان بر تقویت عناصر چهارگانه آزادى، استقلال، عدالت و معنویت کوشیده اند و راه مردم را براى پیشرفت در این مسیر هموار کرده اند.
مالک شریعتی

 پایگاه اطلاع رسانی  واثقین / مالک شریعتی:کار اصلى امام خمینى(ره) به عنوان معمار اصلى انقلاب اسلامى ایران، بنیانگذارى یک نظام مدنى  سیاسى جدید و نوین در جهان براساس عقلانیت اسلامى بود؛ مقدمه لازم این کار، این بود که آن نظام شاهنشاهى فاسد، وابسته و دیکتاتور کنار برود و ریشه کن شود؛ یعنى مسأله امام این نبود که نظام پادشاهى برود، به جاى آن نظام پادشاهى دیگرى بیاید که همان خصوصیات را داشته باشد و مردم نتوانند به حکومت و حاکمان نزدیک شوند. مسأله امام آن بود که آن خصوصیاتى که نظام پادشاهى داشت باید ریشه کن مى شد و امام راحل به عنوان اولین ولى فقیه جامعه این کار را سامان داد.

امام راحل عظیم الشأن در ایجاد این نظام مدنى و سیاسى شگرف، دو نکته را به هم پیوند داد:

-۱ مردم سالارى یعنى سپردن کار کشور به خود مردم از طریق برگزارى نزدیک به ۳۵  انتخابات تاکنون
-۲ حاکمیت دیندارى و احکام شرع یعنى هرآنچه ناشى از حرکت مردم سالارى و سپردن کار به مردم است باید در چارچوب دینى باشد.

این دو مثل دو بال یک پرنده براى پرواز او لازم بود و هست و نمى توان یکى را بر دیگرى ترجیح داد. مردم سالارى روش اداره جامعه و حکومت دارى و شریعت اسلامى چارچوب و قیود اصلى آن است. در این بناى عظیم که متکى به این دو پایه اصلى است، هم آزادى عمومى و آزادى مدنى تأمین مى شود، هم آزادى ملت که اسم آن استقلال است که وابسته به کسى و به جایى نباشد تأمین مى شود؛ هم برقرارى عدالت در جامعه تضمین مى گردد و هم معنویت حاکم مى شود؛ به عبارت دیگر چهار عنصر اصلى در این بناى عظیم عبارت است از: آزادى، استقلال، عدالت و معنویت.

پس از امام راحل، رهبر معظم انقلاب حافظ اصلى این بناى عظیم و الهى در همه برهه ها سعى کردند با حراست از دو بال پرواز این پرنده بلندپرواز و باشکوه در صحنه جهانى، افتخار ایران اسلامى را روز به روز بیشتر کنند. یک روز در دوران اصلاحات در برابر مخالفان اسلامیت نظام (معتقدان به تظاهرات علیه خدا و امام حسین(ع)) ایستاد و آنها را وادار به کرنش در برابر خواست اسلامى مردم کرد و یک روز هم در برابر ناقضان جمهوریت نظام در فتنه  ۸۸ایستادگى کرد و نگذاشت اشرافیت بر جمهوریت و رأى مردم حاکم شود.

در خلال بیش از ربع قرن زعامت حضرت آیت الله خامنه اى، کاملا مشهود است که ایشان بر تقویت عناصر چهارگانه آزادى، استقلال، عدالت و معنویت کوشیده اند و راه مردم را براى پیشرفت در این مسیر هموار کرده اند. آنجا که بحث حمایت از آزادى است اولین پرچمدار کرسى هاى آزاداندیشى رهبر انقلاب بوده است. آنجا که موضوع صیانت از استقلال کشور است، ایشان سردمدار تقویت استقلال ایران اسلامى بوده است؛ ایشان پایبندى به استقلال همه جانبه کشور، استقلال سیاسى، استقلال اقتصادى، استقلال امنیتى و از همه مهم تر استقلال فرهنگى را از شاخصه هاى اصلى انقلابى گرى برشمرده اند. اگر عدالتخواهى در این کشور به موضوع اصلى تبدیل شد به دلیل مطالبه جدى ایشان از تشکل هاى دانشجویى براى طى طریق در آن بود به طورى که مى گویند: « لب انتظار من از دانشجویان، عدالتخواهى است» و بالاخره آنجا که مى بینیم جریان هاى عمیق پرورش معنوى جوانان راه اندازى شد و مورد توجه قرار گرفت، در صدر همه حامیان این جریان سازى معنوى چه در اعتکاف، چه در روضه خوانى و هیأ تها و چه در ایجاد جو معنوى در میان سیاسیون و مطالبه تقواى فردى و جمعى از آنها همواره یک رهبر حکیم جلودار بوده است.

در تمام این سال ها، ریل گذارى به معناى تعیین سیاست هاى کلان کشور به درستى و منطبق بر نیازهاى انقلاب و نظام از سوى رهبرانقلاب صورت گرفته و اگر کمبود و کاستى مشاهده مى شود، ناشى از فهم نادرست مجریان این سیاست ها یا نقص و ناتوانى آنها در پیاده سازى آن بوده است و البته در مواردى هم که ضرورت داشته تا براى پیشگیرى از انحراف بزرگ یا کور شدن گره در اداره کشور مداخلاتى صورت گیرد، ایشان ورود کرده و وظیفه حراست از حرکت کلى انقلاب در مسیر پیش بینى شده را به خوبى و کامل انجام داده اند و این چیزى نیست که تنها در بیان موافقان رهبرى دیده شود که بسیارى از مخالفان انقلاب به آن معترف بوده و هستند.

اما مهم ترین ویژگى ولى فقیه در کشور و انقلاب اسلامى ما، شأن مرکزیت ثقل و لنگرگاهى براى حفظ تعادل کشتى انقلاب در توفان حوادث گوناگونى است که به مراتب پیچیده تر و سخت‌تر از گذشته بر این کشور تاخته و اگر تدابیر به موقع و درست این چشم تیزبین و این دست مورد تأیید الهى نبود، سرنوشتى براى ایران رقم مى خورد که تصویر آن به خوبى در کشورهاى پیرامونى ما قابل مشاهده است و نیاز چندانى به استدلال ندارد و قوى ترین و مؤثرترین مؤلفه این تدابیر ویژه رهبرى، آگاهى بخشى مداوم رهبر انقلاب به مردم است تا خود مردم به راه درست باور پیدا کنند و آن را دنبال و از مسؤولان نیز مطالبه کنند.
منبع:جهان

 


برای ارسال نظر ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید.